Uppfödare i Sverige

Vill du synas här? Bli då medlem hos oss och maila sedan in dina uppgifter till webmaster@themaineclub.se. Uppfödarregistret är uppdelat på vart i Sverige eller utanför Sveriges gränser uppfödaren bor. I följande regioner/länder har vi medlemmar som är uppfödare:
Götaland, Svealand, Norrland, Norge och Åland

Götaland

SE*Alcors

Karina Svedbom, Vaggeryd
070-375 52 61
karina.svedbom@hotmail.com
http://www.alcors.se

SE*AlvarLjusets

Jasmine järnepalm, Degerhamn
070-367 57 61
alvarljusets@outlook.com

SE*Believe inMagic

SE*Bergensjö's

Sofie Bergensjö, Munka Ljungby
070-389 88 98
bergensjosmco@gmail.com
https://www.bergensjos.com/

SE*Big cats valley

Margaretha Walther, Helsingborg
073-657 62 79
margaretha.w@hotmail.se
http://bigcatsvalley.weebly.com

S*Big Lynx's

Johanna Junemalm, Knislinge
070-998 85 59
j.junemalm@hotmail.se
http://www.biglynxs.se

S*Bisu's

Torgny Christiansson, Ystad
073-982 45 52
mainecoon@bisus.se
http://www.bisus.se

S*Coppermines

Catarina Rydberg, Partille
070-979 91 06
catarina@coppermines.se
http://www.coppermines.se

S*Dagdrivarn

Malin Sundqvist, Västra Frölunda
070-773 86 56
jenny.m.o@hotmail.se
www.dagdrivarn.se

S*Den Vackra

SE*Djävulskatten’s

Matilda Ewerlöf, Ulricehamn
0768123344
m_ewerlof@hotmail.com
http://www.djavulskatten.se

SE*Eyesome´s

Kari Sirén / Camilla Sorbey, Ystad
0733113121 / 0738554422
kari.siren@gmail.com / camilla.sorbey@gmail.com
http://www.eyesomes.se

S*Froztstjärnan's

Annelie Bergman, Tidaholm
070-547 14 45
froztstjarnan@telia.com
http://www.froztstjarnan.se

SE*Golden Shades

Jeanette Olsson, Bromölla
073-423 31 45
jeanette.olsson222@gmail.com
http://goldenshades.se

S*IceWood’s

Towe Lundell, Norrköping
073-5351581
icewoods99@hotmail.com
http://www.icewoods.se

SE*IzTazz

Sara Ellertz, Skene
072-544 42 41
iztazz@hotmail.com
www.iztazzmco.se

SE*Kammahags

Anna och Göte Palmgren, Hestra
070-146 99 75
annapalm_3@msn.com

SE*Lazy Lynx

Niklas Johansson, Kalmar
073-728 81 28
Lazy-Lynx@hotmail.com
http://www.LazyLynx.se

SE* Lilla Lo's

Linda Ohlsson, Lysekil
0704-86 02 83
linda-ohlsson@live.se
http://lillalo.nu/index.html

SE*LittleFarm

Cinna Ringström, Figeholm
0722-975571
cinna.r555@gmail.com
http://www.littlefarm.se

SE*Malmqvist

Pernille Malmqvist, Tidaholm
076-880 45 16
pernillemalmqvist@icloud.com
https://se-malmqvist-mco.webnode.se/

SE*Manawa

Silvana & Kurt-Inge Andersson, Bjärnum
073-100 65 45
matteochhusse@manawa.se
http://manawa.se/index.html

SE*Marfinn's

Maria och Peter Finnilä, Bollebygd
076-045 62 70 eller 076-339 61 52
mimmi.mia@hotmail.se
http://www.marfinn.se

SE* MorriMoons

Sara Larsson, Vaggeryd
072-329 01 95
sara.larsson1@telia.com
http://www.morrimoons.se

S*Musslan's

Lotta Kindbom, Göteborg
070-972 03 38
lottakindbom@msn.com
http://www.musslans.se

SE*Muzzcot

Petra Olofsson, Göteborg
070-741 49 96
mailaoss@muzzcot.se
http://www.muzzcot.se

S*Optimus

Carita Johansson, Hyllinge
070-855 57 59
carita@mensa.se
http://www.optimus.name

S*RaceCat's

Elise Brankell, Göteborg/Härryda
073-829 26 25
elise@racecats.se
http://www.racecats.se

SE*Rainmaker´s

Marie Saastamoinen, Göteborg
031-331 16 68 eller 070-260 66 68
rainmakers.mco@gmail.com
http://www.rainmakers.nu

SE*Red Chili

Marie Håkanson, Orust
070-799 49 37
Marie-hakanson@telia.com
http://redchilimco.se

S*ReMaine's

Ann Engdahl, Göteborg/Askim
031-28 66 18 eller 076-248 16 54
ann@remaines.se
http://www.remaines.se

SE*Sankt Halvard's

Annelie Dahllöf, Ytterby
070-945 00 04
annelied@telia.com
http://sankthalvards.se

Showbiz' Maine coon

Maria Forsberg Blomgren, Färgelanda
0528-21100
mariaforsberg@yahoo.com
http://www.showbizcoon.se/

S*Stortassen's

Annika & Jörgen Öhrberg, Norrköping
073-432 12 32
stortassen@hotmail.com
http://www.stortassen.se

S*Street Cat's

Anita Sandberg, Mariestad
070-751 42 64
anita@streetcats.se
http://www.streetcats.minisite.dk

S*Supernatural's

Pernilla Winterskiöld, Göteborg
0702-15 49 92
pernilla_winterskiold@hotmail.com
http://www.supernaturals.se

S*Thazz

Tarja & Helena Olausson, Uddevalla
0522-895 54 eller 070-422 85 36
ta.olausson@telia.com
http://www.thazz.dinstudio.se

SE*Tinova's

Susanne Hamilton, Linköping
070-729 33 57
tinovas@hotmail.se
http://www.hamilton.dinstudio.se

SE*Tippy Wee's

Nettis Andersen Hartman, Ystad
070-828 73 60 eller 0417-400 97
Nettaua@hotmail.com

S*Topzytail's

Maria Åhrén, Motala
0141-23 35 12
topzytails@gmail.com
http://www.topzytails.se

SE*Warner Lynx's

Jenny Nordlund, Halmstad
076-322 73 82
jenny.m.o@hotmail.se
http://warnerlynxs.hemsida24.se

SE*WildTail's

Camilla Lingeby, Mantorp
070-37 20 980
camilla@wildtails.se
http://www.wildtails.se

SE*Änga Cat's

Pia, Tommy & Ebba Jonsson, Eslöv
070-8503950
pia-jons@hotmail.com
http://www.seangacats.se

SE*Ferox Lynx

Charlotte Johnsson, Asmundtorp, Skåne
0733-468330
info@feroxlynx.se
http://www.feroxlynx.se

Svealand

SE*Alice Springs

Detlef Jahn, Västerås
070-210 14 49
detlef.jahn@live.se

SE*Blue Eagle´s

Katarina Holm, Kristinehamn
073-650 52 29
se-blueeagles@live.se
http://blueeagles.hemsida24.se

SE*Bluelily's

Jennie Fall, Segmon
070-464 86 02
j.fall@hotmail.se
http://www.bluelilys.se

S*Checker's

Lena Karlsson, Karlstad
070-315 01 85
jukebox70@hotmail.com
http://www.checkerscats.se/

SE*Cobains Nirvana

Jennie Torbjörnsdotter Åslund, Knivsta
076-898 92 94
kontakt@cobainsnirvana.se
http://www.cobainsnirvana.se

S*Convalmore's

Pirpa Suutari, Upplands Väsby
070-345 50 67
pirpa.suutari@gmail.com

S*Countrydream's

Jeanette Lindberg, Gnesta
073-369 02 11 eller 0158-125 67
countrydreams@telia.com
http://www.mainecoons.se

SE*Dea Zazzera’s

Pernilla Broman, Ingarö
pernilla.broman@telia.com

S*Dunderklumpen's

Susanne Johansson, Nyköping
0155-21 14 56 eller 070-340 62 31
susanne@dunderklumpens.com
http://www.dunderklumpens.com

S*East Aurora´s

Ulrika Berge, Västerås
070-865 66 36
ulrika.berge@live.se
http://eastauroras.se/index2.htm

S*Exalicja's

Maria Ulin Norrgård, Hallstahammar
076-881 50 65
maria.norrgard@hotmail.com
http://www.exalicjas.se

SE*Gyllenstrålen's

Magdalena Gullberg, Karlskoga
070-414 34 01
maagdalena66@gmail.com
http://www.gyllenstralens.se

SE*Heavy's

Sofie Rönnqvist, Karlstad
070-299 40 57
sofie_ronnqvist@hotmail.com
http://www.heavys.dinstudio.se

S*IsaRos Lynx

Rosemarie Oppelt, Uppsala
070-227 66 80
isaros.mco@gmail.com
http://www.isaroslynx.se

SE*Korsárs Katten

Eva-Karin & Mikael Korsár, Ställdalen
070-553 02 87
korsarskatten@telia.com
http://www.korsarskatten.n.nu/

S*Ladystar

Carina larsson, Örebro
019-505 40 01 eller 076-077 18 55
ladylord40@hotmail.com
http://www.ladystar.be

SE*Luddtassens

S*Magoria's

Maria Asp-Magnusson & Johan Asp, Forshaga
054-87 46 14 eller 070-587 46 14
johan.maria@telia.com
http://www.magorias.se

SE*MarKez Whiskr'z

Mariana Keskinen, Enköping
070-438 48 40
marianakeskinen@gmail.com
http://www.markezw.com

SE*Marsta Coon

Susanne Forsén, Uppsala
018-30 39 79
susanneforsen@hotmail.com
http://www.marstacoon.se

SE*Rosetails

Mona Rosbacke, Uppsala
073-422 67 43
maer@glocalnet.net
http://www.rosetails.se

SE*RubyCat's

Birgitta Hellström, Uppsala
073-358 74 29
birgitta-hellstrom@hotmail.com
http://www.rubycats.se

S*Rumpkullan's

Carina Hellqvist, Karlskoga
070-552 86 11
carinahellqvist49@gmail.com
http://www.rumpkullan.se

SE*SheaLynx's

Helene Elfving, Tullinge
073-914 15 16
shealynxs@outlook.com
http://www.shealynxs.hemsida24.se

S*Tillemora's

Maria Engström, Åkersberga
0733-44 57 54
tillemoras@hotmail.com
http://www.tillemoras.com/

SE*TreTroll’s

Åsa J Schelin, Karlskoga
070-771 12 26
tretrolls@gmail.com
https://http://www.tretroll.se/

SE*Välistero's

Susann Väliste, Leksand/Hjortnäs
070-477 47 73
susann.valiste@hotmail.com
http://www.valistero.se/

SE*Whitewater's

Marie Barnes, Forshaga
070-617 04 80
marie.barnes123@gmail.com
http://www.whitewaters.dinstudio.se

S*Ywannas

Lotta Sommerdahl, Vällingby
073-575 46 49
ywannas@hotmail.se
http://www.ywannas.se

Norrland

S*Absolut Coon's

Eva Bjuhr, Skellefteå
0910-852 52
eva@absolutcoons.com
http://www.absolutcoons.com/

S*Dusty Coon's

Karin Göransson, Frösön
0703-291345
karin@dustycoons.com
http://www.dustycoons.com

SE*Katthemmet's

Tomas Forsberg, Skorped
070-247 70 35
katthemmets@marieochtomas.se
http://www.katthemmets.com

S*Maffialigan's

Vivianne Sundqvist, Lunde
073-578 84 88
maffialigan@telia.com
http://www.maffialigan.com

S*PreciousBlue's

Helena Löfgren, Gävle
070-756 37 01
preciousblues@gmail.com
http://www.preciousblue.se

S*SevgiLims

Alexandra Alseryd , Norrmjöle
070-315 96 01
alexandra@sevgilims.se
http://www.sevgilims.se/

SE*SinhTsunKitthas

Marina Hammarberg , Sandviken
073-065 24 12
marina@sinhtsunkitthas.se
http://sinhtsunkitthas.se

SE*Tofsvipan's

Maria Bonnedahl , Umeå
070-618 28 26
mainecoonlover54@gmail.com
http://www.tofsvipansmco.com/

SE*Coltish

Mona Alm Oxelgren, Östersund

mona@coltish.se
http://www.coltish.se/

Uppfödare i Norge

(N)Morenos

Karstein Mökkelgjerd & Inger Sundby-Mökkelgjerd, Hagan, Norge
+47 67074147 eller +47 99705132 eller +47 40223900
kmoekk@getmail.no
http://www.morenos.no

Uppfödare i Finland

SE*Black Coonstar's

Lillemor Sjöström, Åland


SE*KobbaCat's

Thomas Snällström & Maria Fellman, Åland
+358 400 475 807
kobbacats@aland.net
http://www.kobbacats.com