Årets Katt

Varje år arrangerar The Maine Club tävlingen ”Årets Katt”. Det är en tävling där man är med och tävlar genom att vid årets slut skicka in sin katts bästa utställningsresultat till klubben. Det är de 5 bästa resultaten från de internationella utställningar där katten deltagit som räknas och man får inte räkna ihop sin katts poäng på varje bedömningssedel, utan man räknar endast det högsta, till exempel BIV. Även resultat från utländska utställningar får räknas. Skulle två katter ha lika många poäng så placeras den som har flest BIS före den andra, har båda lika så blir det flest NOM osv.

De klasser som det tävlas i är:

 • Vuxen hona
 • Vuxen hane
 • Ungdjur/Junior
 • Kastrat hona
 • Kastrat hane
 • Senior/Veteran

För att räkna fram ett resultat så omvandlas de olika meriterna på utställningarna till poäng. Poängskalan som vi i The Maine Club använder på vuxna/kastrater/ungdjur/junior är:

 • BIS/Bästa: 80 poäng
 • NOM/Domarens bästa: 60 poäng
 • BIV/BIR/BIG: 40 poäng
 • Ex 1/Certifikat/HP: 20 poäng

Följande poängskala används på senior/veteran

 • BIS: 80 poäng
 • V1: 60 poäng
 • V2 eller lägre: 20 poäng

Ex på sammanställning

S*Stamnamn Missan, vuxen hona

2016-02-21 Östkatten CAC

2016-03-07 Birka CAC, BIV

2016-03-08 Birka CAC, NOM

Maila in din sammanställning till: ledamot@themaineclub.se

Årets nybörjare

Det finns ytterligare en tävlingsklass i Årets Katt-tävlingen, men den skiljer sig lite från de övriga. Tävlingsklassen kallar vi ”Årets Nybörjare”. Det är en tävlingsklass där du kan nominera någon medlem som under året har ställt ut för allra första gången. Det räcker med att ha ställt ut på en enda utställning för att kunna bli nominerad och du som nominerar ska kunna ge en bra motivering till varför just ditt förslag är värd priset!

Skriv en motivering och maila till oss på ledamot@themaineclub.se

Årets kattungevärvare

Vilken uppfödare har värvat flest kattungemedlemmar under året? Detta räknar medlemsansvarig ut.

.

Prisutdelningen sker sedan i samband med klubbens årsmöte där vinnarna får ta emot fina priser, ära och publikens jubel!

OBS! En förändring i år är att vi inte kommer att skicka ut priser i paket, det är stora summor som gått till detta. Vill man ha sitt pris så ska man alltså vara på plats eller själv ordna med ett ombud som kan hämta.

Resultaten ska vara inskickade senast 2023-01-15

Posted in Nyheter.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *